Консультує Міністр юстиції України Павло ПЕТРЕНКО

РОЗЛУЧЕННЯ І РОЗПОДІЛ МАЙНА…

Павле Дмитровичу, доброго вам дня! Ми з дружиною прожили разом 12 років, маємо спільну дитину. Однак, так сталося, що вирішили далі жити окремо. В принципі претензій одне до одного у нас немає, і ми готові розійтися без скандалів. Скажіть будь ласка, чи можемо ми самі розділити майно без звернення до суду? І чи впливає на розділ те, з ким живуть діти? Дякую вам за відповідь.

Микола Троць

Чи може колишнє подружжя самостійно розділити майно?

Звичайно, може. Для цього слід укласти відповідний договір, який треба нотаріально посвідчити. Більше того, практика свідчить: досягнення домовленості між дружиною і чоловіком щодо користування майном є найкращим варіантом, який економить час та зберігає нерви колишніх членів подружжя.

Що робити, якщо подружжя не знайшло спільної мови?

Якщо дружина та чоловік не домовилися про порядок поділу майна, в такому разі спір може бути вирішений судом.

За загальним правилом, частки майна дружини та чоловіка у разі поділу є рівними. Однак, це правило не є аксіомою. При вирішенні спору про поділ майна суд може відступити від засади рівності часток подружжя за обставин, які мають істотне значення.

Наприклад, якщо один з подружжя не дбав про матеріальне забезпечення сім'ї, ухилявся від участі в утриманні дітей, приховував заробітки й статки, знищив чи пошкодив спільне майно, суд може збільшити розмір частки на користь другого члена подружжя.

Чи впливає на поділ майна те, з ким житимуть діти?

Судова практика свідчить про те, що частка майна дружини або чоловіка може бути збільшена, якщо з ними проживають діти до досягнення повноліття й навіть дорослі, якщо вони є непрацездатними.

Однак, у цьому випадку розмір аліментів, які одержує той з батьків, з ким проживають діти, має бути визнаним недостатнім для забезпечення фізичного чи духовного розвитку дитини, або її лікування.

Також варто враховувати новації законодавства, внесені в рамках ініціативи #ЧужихДітейНеБуває, відповідно до яких діти мають право на майно, що є у спільній сумісній власності батьків і дітей.

Якщо виділ на користь дітей майна неможливий, вони мають право на одержання від інших співвласників грошової або іншої матеріальної компенсації вартості його частки.

Де можна отримати більш детальну інформацію?

Щоб отримати більше детальну інформацію, консультацію щодо вашого конкретного випадку чи пораду щодо оформлення необхідних документів звертайтеся до нашої системи безоплатної правової допомоги.

Дізнатись, де розташований найближчий до вас центр або бюро надання безоплатної правової допомоги, можна за телефоном контакт-центру системи БПД 0 (800) 213-103 цілодобово та безкоштовно в межах України.

СТУДЕНТИ ОЗНАЙОМИЛИСЯ З ОФІСОМ «OPEN SPACE»

Юстиція Сумщини активно співпрацює з вищими навчальними закладами, які здійснюють підготовку за юридичними спеціальностями. Ознайомчі візити до органів юстиції – одна з форм партнерства.

Студенти Сумської філії Харківського національного університету внутрішніх справ завітали до нового офісу європейського зразка «Open Space». Студенти мали можливість спробувати себе у ролі клієнтів офісу, що надає послуги у сфері державної реєстрації. Студенти були вражені рівнем організації надання послуг, зручностями, що їх відчувають громадяни, які звертаються.

Молоді люди з захопленням оглянули урочисту залу, в якій відбувається реєстрація шлюбів та зацікавилися сервісом Мін'юсту «Шлюб за добу». Студенти другого курсу, які вивчають сімейне право з цікавістю ознайомилися з актами цивільного стану та оглянули зразок свідоцтва про шлюб. Також цікавилися статистикою шлюбів та розлучень, запитували, де можна зареєструвати шлюб, куди подати заяву та як відбувається подача електронних заяв.

Майбутні юристи отримали відповіді на всі запитання та зацікавилися роботою в органах юстиції.

ЮСТИЦІЯ СУМЩИНИ: ІНФОРМУЄМО ПЕДАГОГІЧНІ КОЛЕКТИВИ ЯК ПРОТИДІЯТИ БУЛІНГУ

Фахівці юстиції Сумщини взяли участь у нараді педагогічного колективу Сумської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №7 імені Максима Савченка, де інформували про роботу щодо протидії булінгу.

Вчителям розповіли, які типові риси мають особи, схильні ставати агресорами та жертвами булінгу, як їх виявити, як відслідкувати прояви булінгу та як діяти, щоб його припинити. Проінформували про форми булінгу та правові наслідки, які можуть бути, коли насильство призводить до правопорушення.

Поговорили й про причини того, чому діти стають агресорами. Серед причин може бути бажання звернути на себе увагу, мати авторитет серед однолітків, потерпання від насильства у власній сім’ї, психологічна схильність до агресії, нездатність контролювати свій гнів, в окремих випадках – самозахист, побоювання стати жертвою булінгу з боку інших. Виправити таку поведінку дитини одному вчителю не під силу, це тривала наполеглива спільна робота з батьками, а в деяких випадках із залученням психолога.

Обраний шлях співпраці з педагогічними колективами – це ефективне поширення інформації, додаткові правові знання, що повинно допомогти у боротьбі з негативним явищем булінгу.