ОФОРМЛЕННЯ ПРАВ СПАДЩИНИ ТА ДАРУВАННЯ НА СЕЛІ. МОЖЛИВОСТІ ЗАКОНОПРОЕКТУ 9140

Ірина СВИСТУН, начальник Головного територіального управління юстиції у Сумській області

Потреба у забезпеченні якісними нотаріальними послугами, їх доступність – питання, як говориться, на часі. У великих містах, зрозуміло, нотаріуси є в достатній кількості і мова може йти тільки про професійний рівень. А от сільська місцевість у плані доступності до нотаріальних послуг, звичайно, обділена, залишена на узбіччі. Часто необхідність у відвідуванні нотаріальної контори переростає для людей у подолання низки проблем: транспортного сполучення, часу на очікування, потреби у неодноразовому візиті. Якщо ж говоримо про приватний нотаріат, то не всі можуть скористатися його послугами, бо вони в рази дорожчі.

На Сумщині для нотаріального обслуговування населення створено 18 державних нотаріальних контор, з них працює лише 13в трьох з яких виконання обов’язків покладено на нотаріусів інших контор. Взагалі не забезпечені державними нотаріусами 14 нотаріальних округів.

Отже, ми чітко бачимо проблему доступності нотаріальних послуг. Вона окреслюється й на рівні держави, і тому стала предметом обговорення серед законодавців. Сьогодення, позначене налаштованістю на цивілізовані формати надання послуг, у тому числі й нотаріальних, вимагає конструктивного рішення.

Парламентський комітет з питань економічної політики учора, 4 жовтня, підтримав ініціативу народних депутатів та Міністерства юстиції України (законопроект 9140) щодо уповноважених осіб Мін`юсту для оформлення спадщини, договору дарування, видачі свідоцтва про народження і смерть.

Законопроект 9140 покликаний забезпечити наших громадян в селах, селищах міського типу, в районних центрах лише в межах району якісними, зручними, а головне – доступними послугами у сфері нотаріату. Нові фахівці працюватимуть у віддалених селах та забезпечать потребу громадян у таких послугах, як оформлення права спадщини і дарування, видача свідоцтва про народження і смерть, засвідчення копій.

Це дуже зручно мешканцям сільської місцевості, коли нотаріальна послуга, якої потребуєш, майже вдома, поруч. Дане питання обговорювалося вже багато років, і настав час ідею реалізувати у потрібну для людей справу. Досвід новацій показує, що всі ініціативи Мін`юсту працюють ефективно, вони сприймаються суспільством і оцінені на рівні міжнародної спільноти. Переконана: не буде виключенням і цей законопроект.

МІН’ЮСТ ВИПУСТИВ ВІДЕОРОЛИК ПРО ПОРЯДОК ЗМІНИ ЦІЛЬОВОГО ПРИЗНАЧЕННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ

Міністерство юстиції України разом з Онлайн-будинком юстиції за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» в межах проекту «Я МАЮ ПРАВО!» презентувало інформаційно-навчальний відеоролик із серії «Знай своє право на землю» про  порядок зміни цільового призначення та реєстрація прав на земельні ділянки.

Цільове призначення земельної ділянки відіграє важливу роль при реалізації громадянами своїх прав на неї та в дотриманні передбачених законодавством обов’язків. Зокрема, воно окреслює, яким чином допустимо її використовувати. Цільове призначення земельної ділянки зазначалися в державних актах на право власності на земельні ділянки, які видавалися до 01 січня 2013 року.

Згідно зі статтею 19 Земельного кодексу України землі в Україні поділені на категорії за основним цільовим призначенням. Всього на сьогодні існує дев’ять категорій земель:

1. сільськогосподарського призначення;

2. житлової та громадської забудови;

3. природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;

4. оздоровчого призначення;

5. рекреаційного призначення;

6. історико-культурного призначення;

7. лісогосподарського призначення;

8. водного фонду;

9. промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Основними нормативно-правовими актами, що визначають процедуру зміни цільового призначення земель, є Земельний кодекс України, закони України «Про землеустрій» та «Про Державний земельний кадастр» тощо.

У відеоролику фахівці Мін’юсту роз’яснюють, чим відрізняється процедура зміни цільового призначення земельних ділянок державної і комунальної власності від процедури зміни цільового призначення земельних ділянок приватної власності.

Так, процедура зміни цільового призначення земель державної та комунальної власності поділяється на такі етапи:

1. надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки уповноваженим органом;

2. розробка проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та його погодження в порядку, передбаченому статтею 1861 Земельного кодексу України;

3. державна експертиза проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у випадках, передбачених у статтею 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації»;

4. затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зміна цільового призначення земельної ділянки проводиться органами, визначеними статтею 122 цього Кодексу;

5. внесення змін до Державного земельного кадастру стосовно відомостей про земельну ділянку про зміну її цільового призначення;

6. внесення змін до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватної власності, цільове призначення якої змінюється, розробляється на замовлення власника земельної ділянки без надання дозволу органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування на його розроблення.

ПОЛОГОВІ БУДИНКИ СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ, В ЯКИХ МОЖНА ОТРИМАТИ СВІДОЦТВО ПРО НАРОДЖЕННЯ ДИТИНИ

Населений пункт

Найменування закладу охорони здоров’я

Місцезнаходження закладу охорони здоров’я