Категорії

Міністерство юстиції України інформує

Консультує Міністр юстиції України Павло ПЕТРЕНКО
ПОЗБАВЛЕННЯ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ – КРАЙНІЙ ЗАХІД ВПЛИВУ
Доброго дня! Шановний міністре, скажіть, будь ласка, чи можна якось позбавити батьківських прав одного із батьків, який зовсім забув про дитину?
Інститут позбавлення батьківських прав залишається виключним, крайнім заходом впливу на батьків, які недобросовісно виконують свої обов’язки щодо виховання та утримання своїх дітей.
Що може стати причиною позбавлення батьківських прав?
Сімейний кодекс містить виключний перелік підстав позбавлення батьківських прав, якщо батьки:
1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров’я і протягом 6 місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;
2) ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини;
3) жорстоко поводяться з дитиною;
4) є хронічними алкоголіками або наркоманами;
5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; 
6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.
Що потрібно для позбавлення батьківських прав?
Для позбавлення батьківських прав необхідно:
® встановити, що особа свідомо порушує батьківські обов’язки, злісно не виконує вимоги та рекомендації органів опіки і піклування, служб у справах неповнолітніх, навмисно ухиляється від лікування;
® звернутись до органу опіки та піклування з тим, щоб отримати висновок щодо умов життя і виховання дитини, поведінку батьків, їх взаємини з дітьми та відношення до виконання своїх батьківських обов'язків;
® звернутись до суду з заявою про позбавлення батьківських прав.

Хто може звернутися до суду?
Суд розглядає справи про позбавлення батьківських прав розглядаються за заявою:
1. одного із батьків, опікуна, піклувальника, особи, в сім’ї якої проживає дитина;
2. закладу охорони здоров'я, навчального або іншого дитячого закладу, в якому вона перебуває;
3. органу опіки та піклування;
4. прокурора;
5. самої дитини, яка досягла чотирнадцяти років.
Справи про позбавлення батьківських прав розглядає суд за місцем реєстрації того з батьків, якого хочуть позбавити прав. 
При розгляді судом таких питань є обов’язковою участь органу опіки та піклування, який подає суду письмовий висновок щодо обставин справи.
Які права втрачають батьки, позбавлені батьківських прав?
1) особисті немайнові права щодо дитини (наприклад, право вирішувати питання виховання дитини та навіть вільно спілкуватися з нею, право давати дозвіл на зміну дитиною свого і’мя, прізвища чи імені, право визначати місце проживання дитини та дозволяти чи забороняти її виїзд закордон тощо);
2) перестають бути законним представником дитини (не можуть представляти без окремої довіреності її інтереси в судах чи інших органах);
3) втрачають права на будь-які пільги та державну допомогу, що надаються сім'ям з дітьми;
4) не можуть бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником (тобто не зможуть усиновити іншу дитину);
5) не можуть одержати в майбутньому тих майнових прав, пов'язаних із батьківством, які вони могли б мати у разі своєї непрацездатності; 
6) втрачають інші права, засновані на спорідненості з дитиною (наприклад, їх дитина може бути усиновлена без їх згоди, як батьків);
7) втрачають право на спадкування після дитини (крім випадків, коли це передбачене заповітом дитини).
Слід зауважити, що особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов’язку утримувати дитину. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. 
Якими будуть наслідки позбавлення батьківських прав?
Позбавлення батьківських прав одного з батьків. Дитина залишається жити з другим з батьків. Суд може прийняти рішення про виселення того з батьків, хто позбавлений батьківських прав, з житла, в якому він проживає з дитиною, якщо у нього є інше житло, або примусово поділити житло чи зобов'язати здійснити його примусовий обмін.
Позбавлення батьківських прав обох батьків. Дитина передається під опіку органам опіки та піклування. Ці органи вирішують, яким особам або установам слід передати дитину на виховання. Вони призначають опікуна (піклувальника) (наприклад, дитина може бути передана на виховання бабусі та дідусю, повнолітнім брату та сестрі, іншим родичам дитини, мачусі, вітчиму, які виявили таке бажання та звернулися з відповідною заявою) або, враховуючи вік та стан її здоров'я, обирають інші форми влаштування дітей, зокрема: усиновлення, передача дитини до прийомної сім’ї, до дитячого будинку сімейного типу, патронатному вихователю, інших спеціальних закладів для дітей, позбавлених батьківського піклування.
Куди звертатися, щоб отримати детальну консультацію? 
В Україні працює система безоплатної правової допомоги. Для того, щоб отримати більш детальні консультації чи роз’яснення, потрібно звернутися до одного з наших центрів чи бюро безоплатної правової допомоги. Дізнатися, де розташовано найближчий з них можна на сайтіhttp://legalaid.gov.ua/ua/ або за телефоном гарячої лінії: 0(800)213-103.

#МаскиШоуСтоп – НОВІ ІНІЦІАТИВИ ЗАРАДИ РОЗВИТКУ БІЗНЕСУ

Депутати Верховної Ради підтримали 321 голосом «за» розроблений Мін’юстом в рамках продовження реалізації ініціативи #МаскиШоуСтоп проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування».

«Ініціативи Мін`юсту дедалі більше змінюють суспільство, пропонуючи реальні механізми для вирішення тих чи інших проблем, що роками існували, – говорить очільник юстиції Сумщини Ірина Свистун. – Для розвитку країни важливим є створення нормальних умов для бізнесового середовища – саме на це спрямований закон #МаскиШоуСтоп, до якого внесено зміни».

Прийняття цього закону підвищить рівень захисту прав осіб під час досудового розслідування кримінальних правопорушень та посилить відповідальність службових, посадових осіб правоохоронних органів за неналежне виконання покладених на них обов’язків.

Серед запропонованих новацій – надано право учасникам провадження заявляти клопотання про закриття кримінального провадження з підстав відсутності правопорушення, відсутності в діянні складу злочину, набрання чинності закону, яким скасована кримінальна відповідальність або ж коли досягнутий податковий компроміс.

При цьому передбачено, що слідчий, прокурор зобов’язаний розглянути таке клопотання в строк не більше 3 днів з моменту подання і задовольнити за наявності відповідних підстав. У разі відмови учасники кримінального провадження зможуть оскаржити її до суду.

Також документ надає можливість особі, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування, звернутися до слідчого судді з клопотанням про закриття кримінального провадження, якщо закінчилися строки, встановлені для проведення досудового розслідування.

Окрім цього, під час розробки законопроекту було передбачено посилення відповідальності службових, посадових осіб правоохоронних органів за неналежне виконання покладених на них обов’язків під час досудового розслідування.

Особа, права якої порушені, може звернутися до суду зі скаргою на рішення, дії чи бездіяльність органу досудового розслідування. У разі задоволення скарги ухвала суду направляється керівнику органу, для організації проведення службового розслідування та вжиття заходів відповідно до законодавства.

Учасникам кримінального провадження гарантоване право під час досудового розслідування оскаржувати ухвали слідчого судді про продовження відсторонення від посади в апеляційному порядку. На сьогодні законодавство передбачає можливість оскарження ухвал слідчого судді лише про продовження строку тримання під вартою або домашній арешт.

«Нормальні, цивілізовані умови для ведення бізнесу – це імідж країни у діловому світі, гарантія благополуччя і перспектива для молоді, – наголошує на важливості прийнятих змін Ірина Свистун. – Знаково, що ініціативи Мінюсту, що вже стали законами, реально захищають права українців. Суспільство побачило результати упровадження закону #Чужихдітейнебуває, завдяки якому тільки на Сумщині на користь дітей спочатку року стягнуто більше 88 мільйонів гривень. Переконана: закон #МаскиШоуСтоп продемонструє реальне прагнення утвердження правової держави».

НА ЗАХИСТІ ПРАВ ДІТЕЙ

24.09.2018 фахівці органів державної реєстрації Ямпільщини взяли участь у засіданні комісії з питань прав  дитини, що відбулося у Ямпільській районній адміністрації.

Представники юстиції є постійними членами цієї комісії, адже можуть надати вичерпні відповіді на всі питання, що стосуються державної реєстрації. Зокрема, видача свідоцтва про народження, порядок зміни імені, реєстрація місця проживання новонародженої дитини тощо.

Отож фахове юридичне вирішення, без сумніву, потрібне. Крім того, від юстиції члени комісії дізнаються багато корисної інформації, зокрема, про напрями  загальнонаціонального проекту «Я МАЮ ПРАВО!», про новації  законів #ЧужихДітейНеБуває, інформаційну кампанію #СтопБулінг.